Kentsel Dönüşüm Kredisi

Afet Riski Altında Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanun gereceğince oluşturulmuş olan eski ve hasarlı binaların Kentsel Dönüşüm kredisinden yararlanması için ilk adım; ilgili bakanlığın bünyesinde yer alan yetkili kuruluş olan Dartes Mühendislik’e yapılan başvurular sonucunda riskli yapı tespit raporunun alınması sonucunda gerçekleşmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Hazırlanmış olan riskli yapı tespit raporu ilgili bakanlık tarafından onaylanmakta ve daha sonra binanızın yeniden inşaatı için Kentsel Dönüşüm kredisi veya kira yardımı sizlere sunulmaktadır. Kira yardımı 18 aylık süre ile verilmektedir ve 600 TL ile sınırlandırılmaktadır olmaktadır. Kentsel Dönüşüm kredisi ise; % 0.45 ile % 0.55 faiz oranları arasında değişkenlik göstermekte ve üst limiti her bir daire için 100.00 TL olmaktadır.

Çözüm Ortağımız Bankaların Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

 • Daire başı üst limit 100.000 TL olmaktadır.
 • Aylık faiz oranları; % 0.45 ile % 0.55 arasında değişkenlik göstermektedir.
 • 24 aydan 120 aya varan vade imkanları ile geri ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kanunu Kapmasında Yapılacak Olan Yardım ve Destekler Nelerdir?

Riskli alanlarda, riskli veya hasarlı binalarda yaşayan insanlara talepleri doğrultusunda 18 aya kadar kira yardımı yapılmaktadır. Ayrıca bankalardan kullanılacak olan Kentsel Dönüşüm kredilerinde de faiz desteği verilmektedir. Ayrıca ilgili kanun gereğince; yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller, noter harcı, tapu harcı, belediyeler tarafından tahsil edilen harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergileri, döner sermaye ücreti ve diğer ücretler ile banka ve sigorta vergilerinden vatandaşlar sorumlu olmayacaktır.

Kira veya Faiz Desteğinden Kimler Daha Hızlı Yardım Alır?

Gerekli olan anlaşmadan sonra yıkım işlemi gerçekleşecek olan binalarda, daire sahipleri, kiracılar ve sınırlı ayni hak sahipleri; ilgili kanun kapsamında yapılacak olan yardımlardan ve desteklerden aynı şekilde faydalanmaktadırlar.

Kira veya Faiz Desteğinden Faydalanmanın Şartları

İlgili kanunda belirtilen yardımlardan ve desteklerden faydalanılabilmesi için; risk taşıyan binanın anlaşma ile tahliye edilmesi gerekmektedir.

Kira veya Faiz Desteği Alınabilmesi İçin Mülk Sahiplerinin 2/3’ünün Anlaşması Şart Mıdır?

Kira veya faiz desteği alınabilmesi için hiçbir şekilde mülk sahiplerinin kendi aralarında anlaşma sağlaması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Mülk Sahipleri Kira Yardımı İçin Hangi Evrakları Nerelere Vermelidir?

Risk taşıyan binada yaşayan mülk sahipleri;

 • Bağımsız bölümü gösteren tapu belgesi,
 • Arsa paylı tapular için, nüfus müdürlüğünden alınacak olan nüfus kayıt örneği veya üzerine kayıtlı bulunan son 3 aylık elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturalarından herhangi birisi,
 • Nüfus cüzdanının örneği,
 • Risk taşıyan binanın tespit raporu incelemesi,
 • İlgili konutun tahliye edildiğine dair yeni adrese dayalı nüfus kayıt fotokopisi,

Yukarıdaki belgeler ile birlikte İstanbul, İzmir ve Bursa illerinde yer alan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri’ne, veya diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne rahatlıkla başvurular yapılabilmektedir.

Kiracılar Kanun Hükümlerinden Nasıl Faydalanır?

İlgili kanuna dayalı olarak kiracılara taşınma masrafları da göz önünde bulundurularak, bir kereye mahsus olacak şekilde kira yardımı yapılmaktadır. Eğer kiracılar konut satın almak isterlerse de; ilgili bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalardan yardım alınarak Kentsel Dönüşüm kredisine başvurabilecektir.

Kiracı veya Sınırlı Ayni Hak Sahipleri Kira Yardımı İçin Hangi Evrakları Nerelere Götürmelidir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Kiracılara veya sınırlı ayni hak sahiplerine ait vergi levhaları,
 • İşyerinin tahliye edildiğini gösteren güncel vergi levhası,

Yukarıdaki belgeler ile kiracılar ve sınırlı ayni hak sahipleri; İstanbul, Bursa ve İzmir illerindeki Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri’ne, diğer illerde ise; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurularını rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

Mülk Sahipleri ve Kiracılara Kaç Aylık ve Ne Kadar Kira Yardımı Yapılmaktadır?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranına göre her yıl aylık kira bedelleri güncellenmektedir. Kira yardımının azami süresi ise; 18 ay olmaktadır. Kiracıların taşınma masrafları da dikkate alınarak; bir kereye mahsus kira yardımı yapılmaktadır.

Bağımsız Bölümü Hisseli Olan Mülk Sahipleri Konut Kredisi veya Kredi Yardımı Alabilirler Mi?

Bağımsız bölümü hisseli olan mülk sahipleri de konut kredisi veya kredi yardımı alabilirler. Ancak sadece hisse payları oranında bu hizmetten yararlanabilirler.

6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Kullanılacak Olan Krediler Sadece Bankalardan Mı Alınır?

6306 sayılı kanun gereğince hak sahipleri bankalardan kredileri kullanabilecekleri gibi; banka ifadesi ile bakanlık protokol imzası olması kaydı ise katılım ve mevduat bankalarından da bu krediyi temin edebilirler.

Kanun Kapsamında Hangi Bankalardan Kredi Alınır?

Kanun kapsamında protokol anlaşması yapılmış olan bankaların listesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili resmi sitesinde yer almaktadır.

Riskli Binalardaki Mülk Sahipleri Aynı Bankadan Kredi Kullanmak Zorunda Mı?

Hayır, kesinlikte böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Mülk sahipleri Bakanlık ile protokol imzası bulunan bankalar içerisinden herhangi birisinden kredi alabilirler. Ancak diğer mülk sahipleri ile ortak bir bina yaptırma kararı almışlarsa; aynı bankadan kredi çekmek durumunda olmaktadırlar.

Faiz Desteği Kredi Bitimine Kadar Devam Ediyor Mu?

Faiz desteği, kredi süresi boyunca devam etmektedir. Fakat hak sahiplerince geri ödemesi yapılmayan durumlarda, krediler için faiz desteği ödemeleri durdurulmaktadır.

Konut İçin Bankalardan Ne Kadar ve Kaç Yıl Vadeli Kredi Kullanılabilir?

Kentsel Dönüşüm Kredisi adı altında bankalardan temin edilecek olan krediler; daire başına maksimum 100.000 TL olmaktadır. Kredilerin geri ödemeleri de 2 yıl anapara geri ödemesiz olacak biçimde, 10 yıl vadeli olarak gerçekleşmektedir.

İşyeri İçin Hangi Bankalardan, Ne Kadar ve Kaç Yıl Vadeli Olarak Kredi Alınabilir?

Bağımsız bölüm başına yine en fazla 100.000 TL kredi alınabilmektedir. Kullanılan kredilerin geri ödemesi de; 2 yıl anapara geri ödemesiz ve 7 yıl vadeli ödeme şeklinde gerçekleşmektedir.

Birden Fazla Konutu veya İşyeri Bulunanlar Ne Kadar Kredi Alabilirler?

Birden fazla konut veya işyeri sahipleri; faiz desteği ile toplamda en fazla 500.000 TL’lik kentsel dönüşüm kredisi kullanabilme fırsatına sahip olmaktadırlar.